תזונת חלבונים

מרבים לדבר על וויטמינים ומינרלים, על כך שהם צריכים להיות חלק חשוב מהתזונה היום יומית שלנו. אולם מרכיב תזונתי ואחד מאבות המזון הבסיסיים ביותר הינו לא פחות ולא יותר מאשר חלבונים. תזונת חלבונים חשובה כל כך משום שמהם הגוף מפיק את חומצות האמינו. חלק מחוצות האמינו הגוף לא יכול לייצר ללא מרכיבים תזונתיים מסוימים. במיוחד חשובים המאכלים שמכילים חלבון מלא. המשמעות של חלבונים מלאים טמונה בכך שהם מאפשרים לגוף לקבל את מלוא חומצות האמינו, מכל הסוגים. למה עוד זה חשוב וכמה? אספנו את העובדות שכל אחד חייב לדעת.

מדוע חלבונים כל כך חשובים לנו?

בהמשך נציין כמה וכמה מזונות עשירים בחלבון. אלה מזונות שחשוב לאכול בקביעות. אולם למה בעצם אנו צריכים די הרבה חלבונים? סיבה מרכזית לכך היא כי הם בונים את הגוף שלנו. ספורטאים למשל, שצריכים כל הזמן לחדש את אבני הבניין הללו כדי להגדיל את נפח השריר, הם צריכים תזונה מאוד עשירה בחלבונים. אבל למעשה, זה חשוב לכולם, ובכל גיל. מילדות, דרך הבגרות ועד זיקנה.

  1. חלבונים מאפשרים לילדים לגדול. הם נדרשים מגיל לידה וחיוניים בכל תקופת הגדילה וההתפתחות.
  2. הם מאפשרים לגוף להתאושש מפגיעות ומפציעות, כלומר הם עוזרים לגוף לשקם את עצמו הן לאחר פעילות מאומצת והן במקרים של כל פגיעה שהיא.
  3. ללא חלבונים, הגוף נחלש. זה מביא לירידה בגודל השרירים מביא לאחר מכן לבעיות בריאות מגוונות.
  4. גם מערכת החיסון שלנו מבוססת על חלבון. אם אתם רוצים לשמור על הגוף חזק, בנוי היטב ובריא, שימו לב שלא להחסיר את המרכיב הזה בתזונה היום יומית.
  5. מדענים מסבירים כי גם פעילות המוח מתבססת על חומצות אמינו וחלבון. כך שמכל כיוון שלא נסתכל על זה, חשוב לדעת מה לאכול וכמה.

מה צריכה לכלול תזונת החלבונים?

על מנת לספק לגוף את כל אבני הבניין החיונית לו, עדיף לצרוך חלבונים מלאים. אם תסתכלו על מוצרי מזון מסוימים ותתמקדו למשל על דג טונה ערך תזונתי, תיווכחו לדעת שיש בהם את החלבון בשפע. בכלל, במזון מן החי יש רמות שונות של החלבון, אך לא בכל מזון אותה הכמות. לדוגמא בשר בקר יחסית דל בזה אך בביצים ובבשר עוף דווקא יש בשפע. זאת הסיבה שמנה כמו סלט טונה עם ביצים ובתוספת ירקות ירוקים נחשבת למנת בריאה מאוד. בכל המרכיבים ניתן למצוא את אבני הבניין שבונים את גופנו. בנוסף, תזונה נבונה תכלול גם קטניות בשפע, דגי ים, ירקות ירוקים, בשר במידה הנכונה. על כל זה צריך להקפיד.

עוד עובדות על חלבונים

סוגים שונים של חומצות אמינו וחלבון חיוניים לתאי הגוף השונים. לא רק באיברים הפנימיים או בעור אלא אפילו ציפורנים ושיער. זאת הסיבה שתזונה לא נכונה עלולה לגרום לנשירת שיער, מראה שיער לא בריא, ציפורניים שבירות. כדאי לדעת שטונה היא אחד הדגים שמכילים את הכי הרבה חלבון. יחד עם זאת, חשוב להקפיד על תזונה מאוזנת, שמכילה גם שומנים במידה, אומגה 3, וויטמינים ומינרלים. סוגים מסוימים של חלבונים עוזרים לגוף לפעול ביעילות. הם חשובים לפעילות הכליות, חיוניים לתפקודי כבד ועוזרים לאיזון הנוזלים בגוף. תת תזונה, עם העדר מובהק של חלבון בא לידי ביטוי בנפיחות בבטן. בנוסף, השפעה שלילית של תזונה לא מלאה עלולה לכלול נשירת שיער, ליקויים בגדילה, נזק לעיניים. וכלל האצבע הוא – על כל ק"ג משקל גוף אנו זקוקים ל-1 גרם חלבון.

שתף
אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x