כל מה שטוב בטונה

סטארקיסט למשפחה

starkist_kidspage_family_11.8-z

טונה וילדים – בואו נעשה סדר

כשמדובר בטונה, כמו בתחומים אחרים, פעמים רבות לא ניתן לאמץ תוצאות של מחקרים מארה"ב. בארה"ב הטונה הנפוצה היא אלבקור, הידועה כעתירת כספית, ואילו הטונה של סטארקיסט המשווקת בישראל, בשמן ובמים, הינה טונה בהירה מסוג סקיפג'ק (Skipjack) הידועה כדלת כספית.

מהיכן נובע השוני בין הדגים האלה?

ככל שהדג גדול יותר, תכולת הכספית שבו גבוהה יותר. טונה אלבקור המשווקת בארה"ב יכולה להגיע למשקל של כ 45 ק"ג, להבדיל מטונה סקיפג'ק המשווקת בישראל ומשקלה עד כ- 3 ק"ג.

זאת ועוד, טונה סקיפג'ק גדלה בעומקם של מי אוקיינוס בראשיתיים, מרחק של מאות קילומטרים מהחופים המזוהמים בכספית.

חשוב ביותר לדעת ולהדגיש כי כמות הכספית בטונה של סטארקיסט המשווקת בישראל נמוכה בהרבה מהכמויות הנמוכות ביותר שנמצאו בדו"ח שפורסם על ידי ארגון Mercury Policy Project האמריקאי.

אנו בסטארקיסט עורכים באופן שוטף בדיקות לכל חומר הגלם שלנו במעבדות מוכרות בעולם (SGS), המאושרות ע"י משרד הבריאות, והן בעלת המיכון הרגיש ביותר (עד רמת מאית המיקרוגרם לגרם).
מבדיקות אלה עולה כי תכולת הכספית בטונה סטארקיסט המשווקת בישראל הינה לכל היותר כשליש בממוצע מהנתון הנמוך ביותר עליו מתבססות המלצות הדו"ח האמור. בנוסף, תוצאות בדיקות אלה מאשרות פעם אחר פעם כי תכולת הכספית בטונה סטארקיסט המשווקת בישראל הינה עד 0.05 מיקרוגרם בממוצע, נתון הנמוך פי 20 מהתקן הישראלי!

רותי אבירי, דיאטנית קלינית, מוסיפה: "הדו"ח מתעלם מהתועלות התזונתיות של הטונה כגון החלבון הרזה, חומצות שומן אומגה 3, תכולת הוויטמינים והמינרלים ובראשם הסלניום אשר לו כנראה השפעה מנטרלת על הכספית ובנוסף, הדו"ח מתמקד רק בתכולת כספית ומתעלם מהמחקרים הרבים הבודקים את התועלות שברכיבים הבריאותיים הנמצאים בדגים מול הסיכונים שעלולים להיגרם מעקבות המזהמים שהם עלולים להכיל."

לסיכום, ממצאי הדו"ח אינם רלוונטיים לטונה סטארקיסט המשווקת בישראל ועשויים להטעות ולבלבל. 

 

כתבות נוספות

אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x