כל מה שטוב בטונה

סטארקיסט למתאמנים

starkist_life_page_sport_5.9-z

טונה בהריון

מאת: רותי אבירי, דיאטנית קלינית

ניפוץ המיתוס על אכילת דגים בזמן ההיריון:
על פי המלצת מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) משנת 2004, על נשים בהריון ומניקות:
1. להימנע מאכילת כריש, קינג מקרל, דג חרב, Tilefish – עקב רמות כספית גבוהות.

2. לאכול עד 340 גר' דגים בשבוע (2 ארוחות ממוצעות) מסוגים שונים של דגים, סרטנים וצדפות בעלי רמות כספית נמוכות, שהכי נפוצים מהם הם: שרימפס, סלמון, Pollock, דג חתול וטונה בהירה בקופסה *.

* יש זנים שונים של טונה בקופסה. הטונה בקופסא של סטארקיסט היא הטונה הבהירה (Skipjack) בה רמת הכספית היא נמוכה ואין מניעה לאכול ממנה. בארה"ב נפוצה גם הטונה הלבנה (Albacore) אשר עשירה כספית, וממנה ממליץ ה-FDA לאכול רק עד כ-170 גר' בשבוע.

מחקרים מראים שהתועלת באכילת דגים עבור נשים בהריון או מניקות עולה על הסיכונים האפשריים כתוצאה מאי-אכילת דגים:
על הבלבול והקושי שבמציאת האיזון בין היתרונות של צריכת דגים לבין הנזקים של חשיפה לכספית בעת פיתוח המלצות תזונתיות בהיריון, ניתן ללמוד במיוחד מתוצאות המחקר הבא, שבדק את הקשר בין חשיפה טרום לידתית לכספית, צריכת דגים ע"י האם במהלך ההיריון והתפתחות קוגניטיבית והתנהגותית. במחקר נמצא, שילדים שנולדו לאימהות שבדמן התגלה ריכוז גבוה של כספית במהלך ההיריון, לקו ביותר הפרעות התנהגותיות, לעומת זאת ילדים שנולדו לאימהות שצרכו יותר דגים במהלך ההיריון פיתחו פחות הפרעות התנהגותיות.

מסקנת המחקר הייתה, שחשיפה לכספית טרום לידתית ברמה נמוכה קשורה עם סיכון גדול יותר של התנהגויות הקשורות להפרעת קשב וריכוז, אך צריכת דגים במהלך ההיריון היוותה מגן בפני התנהגויות אלו.
ממצאים אלה מדגישים את הקשיים של מציאת האיזון בין היתרונות של צריכת דגים לבין הנזקים של חשיפה לכספית בעת פיתוח המלצות תזונתיות בהיריון.

יחד עם זאת, במאמר שפורסם ב-2007 ב-Lancet ונערך על 11,875 נשים בהיריון, בדקו את הסיכונים של ההתפתחות העוברית ברמות צריכה שונות של דגים ע"י האם במהלך ההיריון ומצאו שצריכה של דגים במהלך ההיריון בכמות נמוכה מההמלצה של 340 גרם לשבוע, לא הגנה על הילדים של אותן נשים, ואפילו נטען שלצריכת דגים במהלך היריון מעל 340 גרם לשבוע יש השפעה מועילה עבור העוברים והילדים, מבחינה התפתחותית.

המאמר מציע שההמלצה לצרוך פחות מ-340 גרם דגים לשבוע עלולה להיות אפילו לרעת העוברים. כנראה שהסיכון מאובדן רכיבי התזונה שבדגים גבוה יותר מהסיכון לכאורה של גורמי זיהום בים, ופגיעתם הפוטנציאלית בעוברים. הנושא דורש מחקרים נוספים.

במחקר נוסף שנערך על הקבוצה העיקרית של מחקר Seychelles לחקר התפתחות הילד(SCDS) , בדקו את הקשר בין חשיפה טרום לידתית למתיל כספית לבין הביצועים הנוירוקוגניטיביים וההתנהגותיים של הנבדקים לאחר 17 שנים.
החוקרים ניסו לקבוע אם היעדר קשרים שליליים ונוכחות של קשרים חיוביים בין מתיל כספית טרום לידתית ותוצאות התפתחותיות שפורסמו בעבר, נמשכות גם בהתבגרות.

נמצא, שבגיל 17 שנים לא הייתה נוכחת שום תבנית עקבית של קשרים שלילים בין חשיפה טרום לידתית למתיל כספית ובין הביצועים הנוירוקוגניטיביים וההתנהגותיים, ואף נמצאו עדויות לביצועים משופרים בחלק מהמבחנים כשהחשיפה הטרום לידתית למתיל כספית עלתה.
ממצא זה משקף את התפקיד של חומרים מזינים מועילים הנמצאים בדגים שהודגם בעבר בצעירים.
ממצאים אלה מראים כי צריכת דגים במהלך ההיריון חשובה לבריאות והתפתחות של ילדים, וכי היתרונות הם לאורך זמן.
בסקר שנערך בקרב 1,286 נשים בהריון, 522 נשים לאחר לידה, וקבוצת ביקורת של 1,349 נשים בגיל הפוריות, נבדקה המודעות לכספית ובעקבותיה רמות צריכת הדגים בכל קבוצה. נמצא שרב הנשים בהריון ולאחר הלידה היו מודעות לנושא הכספית בדגים והמודעות הייתה גדולה יותר מאשר בקבוצת הביקורת. היות וכך, הן אכלו דגים פחות מההנחיות המותרות לפי ה-FDA, והחוקרים מציינים בדאגה שנשים אלה וילדיהן עלולים להינזק מאי קבלת היתרונות הבריאותיים של אכילת כמות מספקת של דגים.

האם לנשים בהריון ונשים מניקות מותר לאכול טונה בהירה של סטארקיסט?
ההקפדה על איכות המוצר שלנו הינה בהתאם ואף מעבר לנדרש ע"י רשויות המזון והבריאות בישראל.
אנו בסטארקיסט בודקים את איכות הטונה עוד בארצות שבאזור גידולה, בטרם הגעתה לישראל. כך אנו מבטיחים שרק דגים איכותיים ומובחרים נשלחים אלינו.
כל חומר הגלם שלנו נבדק באופן שוטף במעבדות מוכרות בעולם (SGS), המאושרות ע"י משרד הבריאות, והן בעלת המיכון הרגיש ביותר (עד רמת מאית המיקרוגרם לגרם). תוצאות בדיקות אלה מאשרות פעם אחר פעם כי תכולת הכספית בטונה סטארקיסט המשווקת בישראל הינה עד 0.05 מיקרוגרם בממוצע, נתון הנמוך פי 20 מהתקן הישראלי!
דגי הטונה של סטארקיסט גדלים בטבע בעומקם של מי אוקיינוס בראשיתיים, דבר המסביר את ניקיונם של הדגים בהשוואה לתקנים ובכלל.
על פי הנחיות משרד הבריאות הישראלי (נובמבר 2012) – טונה בהירה מקופסה של סטארקיסט היא מזון מומלץ לצריכה בכמות המומלצת לכלל האוכלוסייה כולל לנשים בהיריון, מניקות, ילדים וקשישים.

חשוב להוסיף לכך את ההרכב החלבוני המלא של הטונה הבהירה, התעכלותו הקלה של בשר הטונה, תכולת חומצות השומן אומגה 3, עושר הוויטמין B12 והסלניום, ואת העובדה שאינה מכילה חומרי משמרים.

כתבות נוספות

אזור ראשי, לקיצור דרך לחצ/י כפתור ALT + x